SANDŽAK: Građani danas BLOKIRAJU magistralni put zbog izgradnje kamenoloma

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Mještani najavili da će danas u podne blokirati magistralni put Bijelo Polje-Berane, ogorčeni zbog izgradnje kamenoloma. Koncesionar tvrdi da “bune” dižu građani koji su zaposleni u postojećim kamenolomima koji nelegalno izvlače i šljunak iz Lima, držeći monopol u cijeni

Građani Srđevca, Poda, Bioče i Lozne blokiraće danas u podne na dva sata magistralni put Bijelo Polje – Berane u mjestu Srđevac, poručujući da ni po cijenu života neće dozvoliti izgradnju kamenoloma u tom mjestu firmi “Imperijal” vlasnika Vojislava Smolovića. Koncesionar tvrdi da je u pitanju pokušaj kotiranja već postojećih kamenoloma i krađa šljunka na par stotina metara odatle, na obali Lima, navodeći da proteste organizuju zaposleni u tim firmama, ističući da to rade u susret predstojećoj izgradnji autoputa i pokušaja zadržavanja monopola kroz astronomski visoke cijene šljunka.

Mještani su u petak upriličili performans “Nećemo u Srđevac drugu Jablanicu”, ispred zgrade Opštine, kojim su aludirali na uništenje šuma, vodoizvorišta i poljoprivrede, ističući da se radi o porodičnoj firmi predsjednika Opštine Bijelo Polje Petra Smolovića i njegovog brata Vojislava Voja Smolovića.

Salih Erović je kazao da mu kamenolom smeta jer je plućni bolesnik.

“Prašina sa kamenoloma smeta svima. Taj kamenolom neće uništiti samo šumu nego i djecu i građane, zbog toga se borimo. Šuma može da se obnovi, ali ljudski životi ne mogu”, kazao je Erović.

Sabahudin Zećirović je istakao da je Opština sprovela ‘tajnu’ javnu raspravu uticaja na životnu sredinu, bez prisustva građana tog mjesta.
“Iz Opštine nas nisu na vrijeme obavijestili za vrijeme održavanja javne rasprave, i mi nismo znali da se održava 15. maja ove godine. Nama je predsjednik Mjesne zajednice Safet Spahić uručio poziv za javnu raspravu pola sata prije njenog početka. Mi smo 16. maja poslali Opštini žalbu zato što nismo na vrijeme obaviješteni o javnoj raspravi, tražeći da je odlože ili ponište, a i 29. maja naš advokat je podnio žalbu kojom tražimo poništenje javne rasprave i ponovno održavanje javne rasprave”, kazao je Zećirović.

Iz Opštine su, međutim, kazali da je sve urađeno transparentno, podsjećajući da o dodjeli koncesija odlučuje država, a ne Opština

Zećirović je ukazao da se koncesija prostire na području četinarske šume, koja predstavlja pluća tog kraja i da se u blizini nalazi više izvorišta.
“Sa jednog u Podima napaja se 35 domaćinstava i iz Srđevca 30 domaćinstava, da se otvaranjem kamenoloma uništava i poljoprivreda”, kazao je Zećirović.

Što se tiče postojećih kamenoloma objasnio je da im oni ne smetaju jer su na oko četiri kilometra od njih i da su bliži mještanima Bioča, a da im ovaj novi smeta, jer se radi o terenu koji je oko 150 metara od vodoizvorišta, a slično se izjasnila većina mještana sa kojima smo razgovarali.

Tako, međutim, ne misli Demo Erović iz Poda, koji je rekao da građanima tog područja itetako smetaju postojeći kamenolomi, ukazujući na brojne probleme koje su napravili.

“Kako da ne smetaju, oni su nam uništili životnu sredinu. Od postojeća dva je velika šteta u opsegu 7 – 8 kilometara, da vidite samo kakva je šuma okolo, ne može se sjesti nigdje. Smetaju nam zbog prašine, miniranja, a zna se na koliko od izvorišta može da se minira”, kazao je Erović ističući da je zbog posljedica miniranja ispucalo više kuća.

Uz to, objasnio je Erović, mašine koje prolaze putem Petnjica – Bioča, opterećuju i oštećuju put, pa su velike vibracije

“Voda put Petnjice, čije dovođenje je donirao poslanik Rifat Rastoder, je ugrožena i više je nema zbog vibracija od kamenoloma. I ta dva kamenoloma su blizu vodovoda i vodoizvorišta. Vodoizvorišta su pomjerena i više na njima nema vode, pored puta postoji česma koja je presušila, a koju su mještani koristili kada se sve druge zamute. Postoje izvori oko rijeke Lješnice, koja je čitava devastirana, i po tome vidimo šta će Smolović da uradi u 28 zakupljenih hektara na tom području”, kazao je Erović, dodajući da živi na 400 metara od postojećeg kamenoloma i da ne može da živi od prašine, koja uništava ljude, životinje, voće i povrće.

Oni su zaključili da neće odustati od zahtjeva za raskid ugovora, niti će dozvoliti da ova mjesta postanu druga Jablanica.

Vojo Smolović: Pribavili smo sve saglasnosti i dokumenta

Koncesionar i vlasnik “Imperijala” Vojislav Smolović je u odgovoru “Vijestima” naveo je da je ta firma izradila sva neophodna dokumenta i pribavila sve potrebne dozvole za posao eksploatacije kamena i da na tom tom koncesionom području nema kuća, voda ili izvora, koje pominju mještani i da je suština priče u tome što tuda prolazi autoput, koji će proći tik uz kamenolom “Imperijala”.

“A naš kamenolom ne samo što je najbliži već i jedan od najboljih, jer se tu kamen nalazi u aluvijalnom stanju, to jest u stanju šljunka tako da nije potrebno miniranje i njegova eksploatacija je jeftina. To ugrožava interese određenih kamenoloma legalnih i nelegalnih u našoj blizini. Jedan dio tih mještana koji manipulišu narodom rade u drugim kamenolomima i konkretno rade na nelegalnih eksploatacijama.

Od toga prihoduju novac i oni su finansijski motivisani da na svaki način ugroze otvaranje legalnog kamenoloma, koji apsolutno nikoga ne ugrožava, tim prije što nije ni otvoren i potpuno je nelogično da se određeni dio mještana na tako drzak način bavi kamenolom koji nije otvoren, koji im nije nanio štetu, a da se ne bave se postojećim kamenolomima”, kazao je vlasnik “Imperijala”.

Smolović je napomenuo da se ovim protestima održavaju monopolistički položaj postojećih kamenoloma u kojima rade pojedinci koji manipulišu mještanima, te da je iz tog razloga cijena pijeska atronomsksih 60 eura po metru kvadratnom, a ne 10 eura, koliko iznosi realna cijena.

Petar Smolović: Država je ta koja odlučuje, a ne opština

Predsjednik Opštine Petar Smolović je istakao da u istom tom području nije opština već država preko javnog poziva dala 3 kamenoloma, koji su prošli veoma zahtjevnu četvorogodišnju proceduru dobijanja mnogostrukih ispitivanja i saglasnosti, a da je završnu izdao državni Geološki zavod.

“Kada je u pitanju transparentnost procesa podsjetio je da su na sajtu Opštine i DL Pobjeda bila po dva javna poziva, a da je Mjesna zajednica angažovala advokata koji ih je zastupao zbog žalbenog postupka, kao i u svim fazama žalbenog postupka, podsjećajući da je čak i Ministarstvo rudarstva formiralo zajedničku komisiju sa mještanima koja nije dala nikakvu primjedbu na postupak”, kazao je Smolović.

Izvor: Vijesti

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex