Više od 800 divljih ptica uginulo u Srbiji
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) saopštilo je da je pronašlo više od 800 mrtvih ptica na oranicama vojvođanskog sela Nakovo kod Kikinde na severoistoku zemlje.
Kako se navodi u saopštenju koje potpisuju DZPPS i organizacija Bird Life International, među njima je bilo 434 gačca, zaštićenih lovostajem, i 373 čavke koja je zakonom zaštićena vrsta.
“Sve okolnosti ukazuju na masovno trovanje, što treba da bude potvrđeno laboratorijskim analizama u nadležnom veterinarskom institutu. Ornitolozi kažu da je ovo do sada najveći pojedinačni pomor ptica nastao usled trovanja u ovom delu Evrope”, navodi se u saopštenju DZPPS od 4. marta.
Dodaje se da su gačci i čavke „doslovno padali mrtvi” sa bagremova i žbunova u ataru, te da su ptice nađene na lokalnom putu i kanalu za navodnjavanje.
“Ove ptice hranile su se na plodnim poljima u blizini sela gde uglavnom traže razne insekte i njihove larve, te semena biljaka. Upravo tu su najverovatnije pronašle i zatrovan poslednji obrok”, navodi se u saopštenju DZPPS.
Ta organizacija za zaštitu ptica objavila je da je na lice mesta izašao veliki broj policajaca, veterinarskih inspektora i radnika komunalnih službi. Navodi se da su uginule životinje zatečene na prostoru od dva kilometra, uglavnom kod noćilišta vrana u koje spadaju gačci i čavke. Dodaje se da su forenzičari snimili i zabeležili mrtve ptice, te da su zakopane u jamu na rubu oranice.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je da je zbog sumnje u trovanje ptica u Nakovu podnelo prijavu Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, Osnovnom javnom tužilaštvu iz Kikinde i Jedinici za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštitu životne sredine Ministarstva unutrašnjih poslova.
Ta organizacija upozorila je da se broj ptica u Vojvodini drastično smanjuje i kao glavne razloge navela manjak šuma i namnožavanje glodara.
“U stalnoj trci za profitom preorano je što je moglo da se preore, posečeno je drveće, a poljoprivredni otrovi desetkovali su populacije divljih životinja”, saopštilo je DZPPS.
Ova prirodnjačka organizacija zaključila je da su time ugroženi i bezbednost i zdravlje ljudi, jer velike količine hemijskih preparata koje se koriste u agraru završavaju u hrani.
Radio Slobodna Evropa