Ovo ima samo u Sandžaku: Žena M.S. skinula plombu, prijeti joj zatvor!
Osnovno državno tužilaštvo u Plavu podnijelo je optužni prijedlog protiv M.S., osumnjičene za izvršenje krivičnog djela skidanja i povrede službenog pečata i znaka. Prema navodima tužilaštva, incident se dogodio u njenoj porodičnoj kući u Plavu, gdje je osumnjičena, navodno, skinula plombu sa električnog brojila i ponovo uključila struju.
“Osumnjičena se tereti da je neutvrđenog dana u periodu od 1. januara 2023. godine do 7. februara 2023. godine, u svojoj porodičnoj kući u Plavu, na električnom brojilu skinula plombu koju su postavila ovlašćena lica radi osiguranja ispravnosti mjerenja električne energije”, navodi se u saopštenju Osnovnog državnog tužilaštva.
Kako se dalje navodi, osumnjičena je nakon skidanja plombe vratila limitatore u brojilo i ponovo uključila struju u objektu, koja je prethodno bila isključena zbog neplaćenih računa ili drugih razloga.
Skidanje plombe sa brojila i neovlašćeno uključivanje struje smatraju se ozbiljnim prekršajem u skladu sa Zakonom o energetici, ali i krivičnim zakonom, jer se time narušava integritet sistema za mjerenje i kontrole potrošnje električne energije. Osim krivične odgovornosti, osumnjičena se suočava i s mogućim finansijskim sankcijama, uključujući naplatu dugovanja za neovlašćenu potrošnju. Pravnici upozoravaju da ovakvi slučajevi imaju šire posljedice, jer pored direktne štete za elektrodistributivnu mrežu, otvaraju pitanja o sigurnosti korisnika i pouzdanosti energetskog sistema.
Stanovnici Plava su podijeljeni u mišljenjima o ovom slučaju. Dok jedni smatraju da su ovakvi postupci neprihvatljivi i da ugrožavaju pravnu sigurnost, drugi ukazuju na tešku ekonomsku situaciju s kojom se mnoge porodice suočavaju, što ih ponekad primorava na ovakve poteze.
“Treba sagledati širu sliku. Ljudi nemaju sredstava da plate osnovne usluge, pa su prinuđeni da sami traže rješenja. Ipak, zakon je zakon”, izjavio je jedan od mještana koji je želio ostati anoniman.
Osnovno državno tužilaštvo nastavlja sa sprovođenjem istrage, dok osumnjičena M.S. čeka dalji sudski postupak. U slučaju dokazivanja krivice, mogla bi se suočiti sa zatvorskom kaznom, novčanim sankcijama ili oboje, u zavisnosti od okolnosti slučaja i odluke suda. Slučaj M.S. otvara i pitanje socijalne podrške za ugrožene porodice, kao i potrebu za transparentnijim sistemom naplate i rješavanja sporova u oblasti energetike. Lokalna zajednica očekuje da se ovakvi problemi riješe kroz institucije, a ne kroz nezakonite radnje.