Nemačka u najvećoj recesiji od Drugog svetskog rata, bitka za spas ”Lufthanze”
Koronavirus ostaviće velike ekonomske i socijalne posledice, ocena je nemačke kancelarke Angele Merkel koja je pozvala svet na saradnju i ulaganje oko osam milijardi evra u pronalazak leka i vakcine. EU će već sutra pokušati da ponudi odgovor na taj poziv.
{module Oglas 1 – 2020}
Održaće se međunarodna donatorska video-konferencija za prikupljanje sredstava za globalni odogovor na kovid 19. Njihova procena je da je potrebno sedam i po milijardi evra.
Od sutra će u Nemačkoj biti dodatno ublažene mere protiv koronavirusa, a u sredu će građani saznati da li će kancelarka Angela Merkel i premijeri 16 nemačkih pokrajina ukinuti aktuelnu zabranu kontakta više od dve osobe na javnom mestu, kao i kojim tempom i kada će biti otvorene škole i vrtići.
I dok je ublažavanje mera izazvalo svojevrsnu polemiku o tome koliko su dosadašnje mere bile opravdane i da li su one možda ugrozile nečija ljudska prava, aktuelna vlast je pre svega usmerena na to kako nemačku privredu vratiti na noge.
{module Oglas 0 – 2020}
Prema prvim procenama, u 2020. godini nemačka privreda će se smanjiti za šest odsto, a otprilike isti procenat je nezaposlenih trenutno u Nemačkoj, što je inače rekordan broj u poslednjih nekoliko godina.
Zabeležen je i rekordan broj zaposlenih koji su morali da pređu na skraćeno radno vreme, njih 10,1 milion.
Država subvencioniše njihov gubitak u plati i ovo je metod koji je Nemačka mnogo lakše izašla iz velike finansijske krize 2008. i 2009. godine.
Međutim, tada je broj ljudi na skraćenom radnom vremenu bio oko milion i po, ili sedam puta manje nego sada.
Borba i za velike kompanije
Istovremeno se vodi bitka za spas velikih korporacija i velikih nemačkih kompanija, poput “Lufthanze”.
“Lufthanza” je od nemačke vlade tražila čak 10 milijardi evra pomoći u zamenu četvrtinu svojih akcija.
{module Oglas 2 – 2020}
Kako saznaju nemački mediji, sva je prilika da će nemačka vlada dati ovaj iznos sa ciljem da, kada “Lufthanza” izađe iz krize, njeni suvlasnici otkupe tih četvrtinu svih akcija.
S druge strane, ovo je model kojim Nemačka želi da spreči da strane kompanije ili hedž fondovi za mali novac otkupe njihove velike korporacije.
U svakom slučaju, kako ističe ovdašnji ministar ekonomije Peter Altmajer, Nemačka se nalazi u najvećoj recesiji od Drugog svetskog rata.