Njemačkoj ekonomiji možda će trebati osam godina da se oporavi od pandemije

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Njemačka ekonomija suočava se s ozbiljnim problemima, gubeći 15 milijardi eura sedmično zbog recesije uslijed pandemijske krize, navodi se u novom izvještaju firme McKinsey & Company koja upozorava da će Njemačkoj možda trebati osam godina da se oporavi.

berlin 696x469

{module Oglas 1 – 2020}

Očekuje se da će Njemačka izgubiti između pet i 10 posto svog GDP-a do kraja 2020. godine, navodi u svom izvještaju njemačka podružnica američke konsultantske firme McKinsey & Company, prenosi Russia Today.

Ekonomija Njemačke ovog aprila u padu je 25 posto u odnosu na prethodnu godinu, što predstavlja gubitak otprilike 15 milijardi eura sedmično.

Analitičari iz McKinseyja upozorili su da će se njemačka ekonomija tek 2028. godine vratiti na nivo prije pandemije, ukoliko zemlja provede strukturne reforme prema razvoju industrije automatizacije i vještačke inteligencije.

{module Oglas 0 – 2020}

“Povratak izvornom modelu ekonomskog rasta više neće biti izvediv u ovoj deceniji”, navodi se u izvještaju.

Prema procjeni firme McKinsey & Company, kriza izazvana pandemom zahvatila je čak devet miliona radnika, što je sedam puta više nego u jeku financijske krize između 2008. i 2009. godine.

Mračne prognoze McKinseyja odgovaraju i najavama iz Vlade Njemačke. Ministar ekonomije Njemačke Peter Altmaier ranije ove sedmice upozorio je da će zemlja “doživjeti najgoru recesiju u historiji savezne republike”, osnovane ubrzo nakon Drugog svjetskog rata.

“Utjecaji pandemije potisnut će našu ekonomiju u recesiju nakon 10 godina rasta”, rekao je Altmaier.

Kriza je teško pogodila i susjednu Francusku, gdje je premijer Edouard Philippe prošlog mjeseca predvidio da će zemlja pretrpjeti najgoru recesiju od 1945. godine.

{module Oglas 2 – 2020}

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Povezani članci

Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex