Čudesna dolina Uvca – TV prilog koji morate pogledati: Prirodno blago Sandžaka (VIDEO)
Dolina Uvca, jedno od najljepših prirodnih blaga Sandžaka, predstavlja pravo čudo prirode sa svojim vještačkim jezerima, spektakularnim meandrima i skrivenim pećinama. Uvac izvire u selu Caričina, na visini od oko 1460 metara nadmorske visine, a uliva se u Lim na oko 440 metara nadmorske visine.
Dolina Uvca je djelimično potopljena izgradnjom tri brane i formiranjem vještačkih jezera: Uvačkog, Zlatarskog i Radoinjskog. Uvačko jezero je nastalo pregrađivanjem Uvca u selu Akmačići, na nadmorskoj visini od 985 metara. Brana je duga 160 i visoka 110 metara, dok jezero dostiže dužinu od 25 kilometara sa maksimalnom dubinom od 108 metara. Ovo jezero ispunilo je duboku klisuru koju je Uvac usekao u krečnjački masiv sjeničke visoravni, uključujući kanjonske dijelove ušća Veljušnice i Kladnice.
Specijalni rezervat prirode Uvac
Specijalni rezervat prirode “Uvac” je zaštićeno prirodno dobro od izuzetnog značaja, spada u prirodna dobra I kategorije. Nalazi se u jugozapadnoj Srbiji, u okviru Starovlaško–raške visije, između masiva planina Zlatar na jugozapadu i Javor na sjeveroistoku. Rezervat se prostire na teritoriji Opštine Nova Varoš sa površinom od 5525 hektara i Opštine Sjenica sa površinom od 2018 hektara, što ukupno iznosi 7543 hektara. Nadmorska visina rezervata kreće se od 760 do 1322 metra.
Centralnu morfološku cjelinu rezervata predstavlja kanjonska dolina rijeke Uvac sa dolinama njenih pritoka. Posebnu vrijednost kanjonskih dijelova doline čine ukliješteni meandri, čiji rtovi dosežu relativnu visinu i do 100 metara. Okolina rezervata je bogata skaršenim površinama, koje obiluju kraškim oblicima poput kraških površi, uvala, vrtača, okapina, pećina i jama. Najpoznatiji pećinski sistem u Srbiji, Ušački pećinski sistem, dugačak je 6185 metara i odlikuje se bogatstvom pećinskog nakita u obliku stalaktita, stalagmita, stubova, draperija i staklastih iglica.
Specijalni rezervat prirode “Uvac” je dom za 104 vrste ptica, uključujući beloglavog supa, jednu od dvije preostale vrste lešinara koje se danas gnijezde na području Srbije. Beloglavi sup je impozantna ptica, sa rasponom krila do 3 metra, što ga čini moćnim letačem. Njegova uloga u ekosistemu je nezamjenljiva, jer se hrani isključivo uginulim životinjama, sprečavajući tako širenje zaraza.
Pored bogatstva ornitofaune, rezervat je stanište rijetkih i ugroženih vrsta sisara i druge faune. Čiste vode vodotoka i akumulacija u rezervatu pružaju stanište za 11 vrsta riba, uključujući mladicu, potočnu pastrmku, jezersku pastrmku, klena, skobalja i potočnu mrenu.
Flora rezervata broji 219 registrovanih taksona, od kojih su tri vrste od međunarodnog značaja, tri na Crvenoj listi flore, 25 taksona je pod kontrolom sakupljanja, korištenja i prometa, a preko 50 vrsta ima ljekovita svojstva. Raznolikost netaknutih staništa, prisustvo endemičnih, reliktnih i ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, od posebnog su značaja za očuvanje biodiverziteta i geodiverziteta, čime se dodatno razvijaju i promovišu turistički potencijali rezervata.
Posjeta dolini Uvca pruža nezaboravno iskustvo za ljubitelje prirode, istraživače i sve one koji žele da dožive jedinstvenu ljepotu ovog prirodnog dragulja Srbije. Pogledajte tv prilog ispod teksta.