Krenuli sa Kosova prema Nemačkoj, ali nisu stigli: Otac, sin i 16-godišnji rođak poginuli

Porodica iz Komoglave kod Uroševca pretrpela je strašan gubitak nakon saobraćajne nesreće u Nemačkoj u kojoj su život izgubili Tahir Tahiri, njegov sin Gentian Tahiri i 16-godišnji Laurent Aliu. Oni su se vraćali sa Kosova prema Nemačkoj kada je njihov automobil sleteo sa autoputa A3 kod Nittendorfa, u blizini Regensburga.
Nesreća se dogodila u četvrtak, 6. avgusta, oko sedam sati ujutru. Automobil koji se kretao prema Nirnbergu iz za sada neutvrđenog razloga napustio je kolovoz, spustio se niz nasip i završio kod železničke pruge Nirnberg–Regensburg. Sva trojica muškaraca preminula su na mestu nesreće.
Prema dosadašnjim rezultatima istrage, drugo vozilo nije učestvovalo u nesreći, a automobil se nije sudario sa vozom. Uzrok zbog kojeg je vozilo napustilo autoput još se utvrđuje.
Automobil pao prema železničkoj pruzi
Vozilo je neposredno pre železničkog podvožnjaka skrenulo sa puta, prošlo niz padinu i dospelo na područje uz šine. Na kraju se zaustavilo na zelenoj površini sa druge strane pruge.
Zbog položaja potpuno uništenog automobila izvlačenje stradalih bilo je veoma zahtevno, pa je za uklanjanje vozila angažovana dizalica.
U nesreći je oštećena i kontaktna mreža železnice. Dva regionalna voza morala su da se zaustave, a iz jednog voza koji je ostao bez električne energije evakuisano je oko 80 putnika. Železnički saobraćaj između Regensburga i Nirnberga bio je privremeno obustavljen, kao i saobraćaj na A3 prema Nirnbergu.
Nemačka policija objavila drugačije podatke o godinama
Nemačka policija je dan nakon nesreće saopštila da su u vozilu bili 51-godišnji vozač, 33-godišnji suvozač i 16-godišnji putnik. Prema policijskim podacima, dvojica starijih stradalih imali su nemačko državljanstvo, dok je šesnaestogodišnjak bio državljanin Kosova. Sva trojica imala su prebivalište u okrugu Main-Taunus u nemačkoj pokrajini Hesen.
Međutim, u obaveštenju porodice i objavama iz Komoglave navedeno je da je Tahir Tahiri rođen 1965. godine i imao 61 godinu, Gentian Tahiri 1992. godine i imao 34 godine, dok je Laurent Aliu imao 16 godina. Ti podaci se, dakle, u godinama dvojice starijih stradalih ne poklapaju sa zvaničnim policijskim saopštenjem.
Zbog tog neslaganja, za sada nije moguće pouzdano utvrditi zbog čega postoje različiti podaci o njihovoj starosti. Imena stradalih objavili su porodica i izvori sa Kosova, dok nemačka policija u javnom saopštenju nije navodila njihova imena.
Poslednji ispraćaj u Komoglavi
Tahir Tahiri, Gentian Tahiri i Laurent Aliu sahranjeni su u petak, 14. avgusta, u naselju Nuhaj u selu Komoglava kod Uroševca. Ceremonija poslednjeg ispraćaja bila je zakazana za 17 časova.
Nemačke vlasti još nisu objavile konačan uzrok nesreće. Istragu vodi saobraćajna policija u Regensburgu, a po nalogu tužilaštva angažovan je i stručnjak za analizu saobraćajnih nesreća, čiji nalaz treba da pomogne u utvrđivanju zbog čega je automobil napustio autoput.





















