Jeste li znali da je bijeli luk pravo ‘vrelo mladosti‘? Evo koliko bi ga dnevno trebali pojesti da ostarite sporije

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Češnjak, namirnica među narodom poznatija kao bijeli luk, prava je riznica zdravlja. Osim što pršti od antioksidansa, jača imunitet, snižava kolesterol i pomaže s grušanjem krvi, češnjak također štiti mozak od propadanja, odnosno razvitka ozbiljnih bolesti poput demencije i depresije, piše Raport.

Ako želite postati zdraviji i poboljšati kvalitetu (i po mogućnosti dugovječnost) vašeg života, luk može biti vaš prirodni lijek. Njegove blagodati znanost je intenzivnije počela otkrivati tek tijekom posljednjih desetak godina, ali ono što su za to vrijeme otkrili može uvelike pomoći u zaštiti organizma od starenja.

Idealna doza

Dnevno se preporučuje unijeti dva do tri češnja bijelog luka, odnosno jednu žiličicu luka u prahu, četiri tablete bijelog luka u prahu, četiri želatinske kapsule ili jednu žličicu tekućeg pripravka od češnjaka. Ipak, ove doze ne bi trebalo prekoračiti jer u protivnom mogu biti otrovne. Nuspojave od konzumiranja pretjerane količine luka uključuju proljev, nadutost, plinove i povišenu tjelesnu temperaturu. Preveliko prekoračenje u dozi može čak uzrokovati krvarenje u probavnom sustavu, stoga, ako odlučite povećati unos ove namirnice a imate poremećaje krvarenja, preporučeno je posavjetovati se s liječnikom.

Najbolji oblik bijelog luka

Dr. John Milner s Univerziteta Pennsylvania ispitivao je učinkovitost različitih oblika češnjaka te je zaključio da su svi djelotvorni. Međutim, njegovo je istraživanje pokazalo da kuhanje i rezanje mijenja djelovanje luka. Naime, kada je sirov nasjeckan ili zdrobljen, bijeli luk sadrži velike količine alicina, tvari koja mu daje karakterističan miris te ima snažno antibakterijsko djelovanje. S druge strane kuhani bijeli luk ne sadrži značajne količine alicina. Zato se savjetuje narezati luk dok je sirov i ostaviti ga neko vrijeme da otpusti alicin. Nakon toga se može jesti kuhan ili sirov, a njegovo je antibakterijsko djelovanje tada najveće.

Inače, alicin je spoj unutar češnjaka koji se pretvara u druge spojeve koji sadrže sumpor i koji bijelom luku daju ljekovita svojstva. Zbog toga je češnjak dobar saveznik u borbi protiv prehlade, gripe ili koronavirusa.

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...
Subscribe
Obavijesti o
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex
Close

Dobro došli na stranice portala Sandzaklive.rs

Molimo vas da odobrite oglase na našoj web-stranici

Izgleda da upotrebljavate program za blokiranje oglasa. Sadržaj našeg portala za sve čitatelje je u potpunosti besplatan. Stoga, jedini izvor prihoda našeg portala su oglasi koji omogućava kontinuiran i neometan rad redakcije te osiguravaju nezavisno i nepristrasno novinarstvo.