BiH U SUZAMA ZBOG VEDINA (26): Student medicine preminuo, roditelji otkrili kroz šta je prolazio

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Kakanj je potresla smrt 26-godišnjeg Vedina Škulja, studenta Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Prema informacijama koje su objavili bosanskohercegovački mediji, mladić je izvršio samoubistvo, a vest o njegovoj smrti izazvala je veliku tugu među porodicom, prijateljima, kolegama i sugrađanima.

Vedin je u javnosti opisan kao vredan i posvećen student koji je želeo da završi medicinu. Odlično je govorio nemački jezik, a veliki deo vremena posvećivao je učenju i fakultetu.

Dženaza Vedinu klanjana je 26. avgusta na mezarju Karaulsko polje kod Kaknja. Od njega su se oprostili porodica, rodbina, prijatelji, kolege i sugrađani.

Roditelji govorili o njegovoj borbi na fakultetu

Nakon tragedije javno su se oglasili Vedinovi roditelji Senad i Amra Škulj, koji su ispričali da je njihov sin imao veliku želju da završi medicinu kako bi jednog dana pomagao ljudima. Prema rečima majke, jedan predmet predstavljao mu je problem godinama.

Amra Škulj rekla je da je njen sin bio odličan učenik i da je učio iz brojnih knjiga, uključujući i literaturu na engleskom jeziku, pokušavajući da položi taj ispit.

„Da to položim, mama, bilo bi vrh“, prisetila se njegovih reči.

Porodica navodi da je Vedin već nabavljao knjige za treću godinu studija, ali da su u poslednje vreme primetili da se sve više povlači u sebe. Otac Senad poručio je da o tragediji govori kako bi pokušao da spreči da se nešto slično dogodi drugoj porodici.

Oglasio se Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu

Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (SPUS) saopštio je 28. avgusta da je sa dubokom tugom primio vest o smrti Vedina Škulja i pozvao akademsku zajednicu da razmotri način na koji pruža podršku studentima koji se duže vreme suočavaju sa akademskim problemima.

Iz SPUS-a su poručili da akademski standardi moraju biti jednaki za sve, ali da istovremeno moraju postojati razgovor, transparentnost, savetovanje i podrška studentima.

„Nijedan ispit nije vrijedan jednog ljudskog života“, naveli su, poručujući studentima da nepoložen predmet ili izgubljena godina ne predstavljaju kraj njihovog puta.

Studentski parlament najavio je i konsultacije sa Uredom za podršku studentima i Odjelom za psihološko savjetovanje Univerziteta u Sarajevu, sa ciljem jačanja podrške mentalnom zdravlju studenata. Istovremeno su zamolili javnost i medije da prema Vedinu i njegovoj porodici postupaju dostojanstveno i bez senzacionalizma.

Ukoliko se vi ili neko vama blizak suočava sa mislima o samoubistvu ili osećajem da nema izlaza, važno je što pre razgovarati sa bliskom osobom, lekarom ili stručnjakom za mentalno zdravlje, odnosno obratiti se hitnoj službi u slučaju neposredne opasnosti.

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *