Lekić (SDP): Ovo nije studentski skup, već politička igra – značenje kokarde na šajkačama ne zaboravljamo

--- Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala ---

Predsjednik Sandžačke demokratske partije (SDP) Samir Lekić ocijenio je da je jučerašnji skup u Novom Pazaru, koji je formalno najavljen kao podrška Državnom univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP), imao izraženu političku, a ne studentsku dimenziju, prenosi RTV Novi Pazar.

“Jučerašnji skup koji je formalno imao za cilj podršku Državnom univerzitetu bio je sve osim podrške. Ovo više nema nikakve veze sa studentima i njihovim interesima, niti sa borbom za dobrobit DUNP-a. Riječ je o političkoj priči čiji je cilj rušenje vlasti“, kazao je Lekić, ističući da su poruke koje su se mogle čuti bile “par excellence političke“ i da su u potpunosti potisnule studentska pitanja.

Lekić je poručio da su Novom Pazaru potrebni mir, stabilnost i normalizacija rada Univerziteta, a ne blokade i sukobi.

“Prije svega, drago mi je da su naši sugrađani pokazali izuzetnu zrelost i nisu nasjeli na propagandu koja im je servirana prethodnih dana. Naš narod je u širokom luku zaobišao one koji su juče došli da nas uče kako da živimo zajedno“, rekao je Lekić.

On je podsjetio da su građani Novog Pazara i tokom devedesetih godina, kako je naveo, sačuvali mir i dobre međuljudske odnose. “Nas koji smo i devedesetih očuvali mir i zajedništvo, neko se danas osmelio da nama prodaje priču o suživotu“, istakao je.

Posebno se osvrnuo na, kako je rekao, zloupotrebu simbola. “Ono što posebno boli jeste činjenica da nam se ista simbolika kojom su nas nekada pokušavali zastrašiti danas prodaje kao simbol povjerenja i ljubavi. Zar misle da smo zaboravili šta znače kokarde na šajkačama? Možda se naša omladina ne sjeća, ali oni koji pamte devedesete vrlo dobro znaju njihovu simboliku“, kazao je Lekić.

Govoreći o situaciji na Državnom univerzitetu, Lekić je pozvao studente da pruže šansu novom rukovodstvu.

“Apelujem na naše studente da ostvare komunikaciju sa novom rektorkom i da krenu u proces normalizacije rada Univerziteta. Smatrali smo i javno rekli da je za sadašnje stanje na DUNP-u najodgovornija bivša rektorka i tražili smo njenu smjenu“, rekao je.

Dodao je da će SDP pažljivo pratiti rad novog rukovodstva. “Podržat ćemo sve što je dobro za Univerzitet i grad, ali ćemo kritikovati sve što bude na njihovu štetu. Ipak, sada im treba dati šansu, jer je to ono što je potrebno našim studentima, našem gradu i Sandžaku“, naglasio je Lekić.

Kritikovao je i blokade saobraćajnica, ocjenjujući da one nanose štetu isključivo lokalnom stanovništvu.

“Ako neko smatra da su blokade potrebne, neka blokira svoje univerzitete, svoje magistrale i svoje gradove. Njihovi univerziteti rade, putevi su prohodni, a građani se slobodno kreću. Kakvu štetu blokada magistrale u Novom Pazaru može nanijeti Beogradu? Štetu trpimo samo mi – Novopazarci i naša dijaspora, koja je upravo juče u velikom broju dolazila kućama“, rekao je.

Lekić je podsjetio da su, prema njegovim riječima, i političke posljedice već osjetili.

“Kao politička partija, ali i kao lokalna samouprava, već smo platili cijenu kroz blokade računa, zaustavljanje transfera i kreiranje atmosfere sukoba, posebno nakon što smo jasno i nedvosmisleno osudili upad bivše rektorke na Univerzitet“, naveo je.

Osvrnuo se i na incident tokom protesta, kada je napadnut politikolog Fahrudin Kladničanin.

“Najoštrije osuđujem taj napad. Ako je to politika koja nas vodi ka fizičkim obračunima, mi ćemo uvijek biti protiv nje. Pozivam nadležne institucije da sankcionišu sve one koji izazivaju sukobe“, poručio je Lekić.

Na kraju je uputio apel građanima i studentima. “Ne dozvolimo da budemo kolateralna šteta. Naš univerzitet, naš grad i naša budućnost su u našim rukama. Niko sa strane ne može voljeti i brinuti o Novom Pazaru više nego mi sami“, zaključio je Lekić.

Izvor: RTV Novi Pazar

Preuzmite android aplikaciju Sandzaklive portala Brža, modernija, preglednija...
Subscribe
Obavijesti o
guest

2 Comments
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
View all comments
Knezevic Zoran
Knezevic Zoran
2 sati ranije

I ovom vise smeta sajkaca od onih parola ili psovanja srpske majke, sto je u N. Pazaru, kao dobar dan. To je prvi, ako ne i jefini znak, da se radi o pravom muslimanu.

Realan
Realan
1 sat ranije
Odgovor za  Knezevic Zoran

Znamo mi dobro sta je kokarda,pokazivanje I upotreba sile,vojska,rezervisti,policija,nepoznati batinasi,velicanje srpstva,omalovazanje Islama I Muslimana,prebijanje,hapsenje,laganje,odmecivannje itd,…ukratko-jebemo vam kokardu I vasu silu cetnici

2
0
Voljeli bi čuti vaše mišljenje, molim vas komentarišitex