Tuga kod Sjenice - Kuća bez prozora, deca bez hrane

Nedavno nam je stiglo pismo: „Čuli smo da čitaoci „Vesti“ pomažu sirotinji na Pešteru i širom Srbije, da su mnogima u ovom kraju kupili krave, ovce i koze ili sagradili kuće. 

081119c2 1068x800 

Molimo vas da dođete u naše selo Bačije kod Sjenice, da vidite koliko teško živi porodica Nuradina Papića i pozovete sve dobre ljude širom sveta da pomognu našim komšijama.“

Ovo je deo pisma koje je grupa žitelja Bačija nedavno poslala dopisništvu „Vesti“ sa molbom da pomognemo siromašnom Nuradinu Papiću (37) i njegovoj teško bolesnoj supruzi Ameli (33). Oboje žive od simbolične socijalne pomoći i u trošnom kućerku bez struje, vode i kupatila, starom skoro stotinu godina i jedva prehranjuju svoje ćerke Samru (13), Amru (12) i Anesu (9) odlične učenice osnovne škole u susednom selu Vapa.

– Znaju naše komšije kako živimo i koliko se mučimo. Mnogo nam pomažu da se izborimo sa svim nedaćama koje nas prate. Da njih i njihove pomoći nije bilo, ko zna kako bismo do sada preživeli – priča nam domaćin Nuradin Papić.

Naglašava i da nadniči po ceo dan (kad ima posla), da radi i najteže fizičke poslove, ali da ni to nije dovoljno da svojoj porodici obezbedi redovnu ishranu, toplu sobu, kupatilo i struju…

– Leti se ponešto i zaradi, a zimi mesecima nema posla, niti šanse da mesečno zaradim i 50 evra. Ove jeseni smo morali da prodamo poslednju kozu i ovcu da bi Samru, Amru i Anesu spremili za školu. Delimično smo ih obukli i obuli i kupili im knjige i školski pribor, ali smo ostali bez mleka i mlečnih proizvoda, što nam i te kako otežava prehranjivanje. Bude dana kada deca u školu krenu gladna ili ponesu bajat hleb. Duša me boli zbog njih, pametne su i dobri đaci, a od rođenja se pate, valjda je sudbina tako htela – žali se Nuradin.

Dok priča sa našim reporterima pokazuje prozore na oronuloj brvnari koje je, pošto nije mogao da kupi staklo, morao da zatvara kartonom, stiroporom i daskama.

– Deca cvokoću po celu noć, jer sobičak u kome svi spavamo nikako ne možemo da zagrejemo. Imamo samo jedan kauč i pomoćni ležaj, pa često, da bi deci koliko toliko ugodili, supruga i ja spavamo na podu. Još nismo obezbedili ogrev, kako će tek biti kada na Pešteru zahladni ne smem ni da pomislim. Da nevolja bude još veća, supruga Amela često pada u depresiju i ima ozbiljnih psihičkih problema, što je posledica postporođajnog sindroma. Skoro devet godina, od rođenja najmlađe Anese, ona je na lekovima koje često ne možemo da kupimo, pa moramo da se pozajmljujemo i snalazimo na razne načine – dodaje Nuradin. 

Zahvaljuje se i komšijama što brinu o njima i što su se u ime njegove porodice obratili dobrim ljudima za pomoć.

– Hvala komšijama što se interesuju za nas i što žele da nam pomognu, uvek su nam pomagali, Bog neka im da sve što požele. Nama bi mnogo značila jedna soba sa kupatilom, ne mora da bude velika, samo da je topla i da deca u njoj mogu da uče i pišu domaće zadatke, a noću spavaju bez straha da će se prehladiti i razboleti što im se prošlih zima često dešavalo. Voleli bismo da nabavimo novi šporet, jer nam postojeći zbog dotrajalosti dimi. Hoće da nas poguši i slabo greje i peče. Mnogo bi nam značila i bar dva kauča ili slična ležaja sa toplom posteljinom. Deca bi se mnogo obradovala novim jaknama i čizmama, a ja bih bila presrećna kada bismo uspeli bar deo svega toga da nabavimo – priča Amela Papić i nada se da će nakon teksta u „Vestima“, sunce bar malo ogrejati i njenu porodicu.

Dečje želje

– Čitamo u knjigama i novinama koje dobijamo u školi, a videle smo i kod naših komšija, gde povremeno pogledamo televizor, kako žive druga deca u Sjenici, širom Srbije i u inostranstvu. Mi nemamo televizor, ni kompjuter, niti kupatilo. Mama nas kupa u metalnom koritu i uvek se trudi da u školu odemo čiste i lepo obučene. Mnogo bismo volele da imamo bar jedan svoj sto i stolicu, gde bismo mogle da pišemo domaće zadatke. Isto tako da se istuširamo u svom kupatilu i da nam je posle toplo. Nadamo se da će nam dobri ljudi pomoći da bar malo promenimo život – ističe 12-godišnja Amra, Nuradinova i Amelina srednja ćerka.

Idem odmah!

O nevoljama porodice Papić obavešten je i humanitarac iz Novog Pazara i naš dugogodišnji saradnik Hido Muratović koji nam je, kad je čuo kako žive Nuradin, Amela i njihove ćerke kratko rekao: „Idem odmah u Bačije, a poneću im i prvu pomoć u najosnovnijim namirnicama, odeći, obući i lekovima. Za kasnije – videćemo.“

(Vesti online)

Komentari  
+3 # New World 2019-11-09 10:16
Pa nije hido toliko nepismen kao ovaj kvazi novinar sa SL pa da izjavi; poneću im i prvu pomoć u najosnovnijim namirnicama, [wiki]odeći, obući[/wiki] i lekovima.
Odgovori | Prijavi moderatru
+7 # Olivera 2019-11-09 11:11
Hajdmo Sandžaklije, dijasporci pre svih, pogotovo koji ovde prosipaju svoje mudrolije, da se pomogne Papićima. Morgen stipsa da odreši već jednom svoju kesu, Nurka da pomgne malo i siromašnim zemljacima a ne samo arapskim džamijama po Beču, drug Tito da manje troši na žene sumljivog morala a više bude merhametli........
Odgovori | Prijavi moderatru
-1 # TITO 2019-11-09 22:20
Vidiš kako možes da dobiješ plus od mene a jok samo.minuse . popravljas se Oljic ;). Daj objavite žiro račun (konto)
Odgovori | Prijavi moderatru
+3 # Pešter 2019-11-09 11:25
Zukorli se voza u dzipove a njegova hanuma reklamira skupocenu garderobu , a sirotinja nema ni da večera.Meso od kurbana čuvaju do izbora.Haram vam bilo .Islamsku zajednicu koriste za političku kampanju.Dijaspora daje i finansira mufti fondaciju i pare se krckaju za propale Zukove izbore po Beogradu i Bosni a sirotinja gladuje.Dijaspora daje a Zukorle kupuje propalu političku podršku.
Odgovori | Prijavi moderatru
+1 # NP 2019-11-09 15:37
Pokvareni i podli lažove!
Samo ove godine 10 (slovima - deset) kuća pravi Mešihat preko svoje organizacije Hajrat.
Znaš li koliki je to trošak za te radove?
Hidu svaka čast ali gde je ta vaša paravjerska IZ? Jel napravila nekom makar kokošar?
Ova IZ se finansira isključivo od dobrovoljnih priloga a ovu vašu finansiraju i paradzemati i dvije drzave - Srbija i Turska - pa dje su vam tolike pare???
Odgovori | Prijavi moderatru
+1 # NP 2019-11-09 15:43
Kuce se prave ne samo ove godine a zadnjih skoro deset godina.
Ove godine je deset kuća započeto a nedavno je počela da se pravi kuća u selu Doliće opšt Sjenica- porodici Mulić.
Mislim da je za ovu godinu budzet za kuće pri kraju ali se ipak radi.
I neko ovde ima obraza da prosipa providne laže. Kako te nije sramota da naturaš?
Ko veruje ovom lažovu - neka veruje.
Ko hoće da sazna istinu neka ukuca "izgradnja kuća - CHR Hajrat".
Tamo se svaka kuća periodično snima - kako počnu temelji pa dok se ne useli porodica - ali po mom skromnom mišljenju to nije dovoljno medijski propraćeno jer oni smatraju da je i to ipak dovoljno i nerado snimaju ali tek toliko da se zna da je nešto u izgradnji.
Odgovori | Prijavi moderatru
-1 # NP 2019-11-09 15:55
Demant druge laži ovog pokvarenog do srži lažovčine pod nickom Pester
Ovo je neki paranoični lažov pun mržnje i laže sve redom što je napisao.
Demant:
1. Meso od Kurbana (kurbansko meso) se čuva u hladnjačama i dijeli se u krugu Mešihata svakog mjeseca od 1 do 5-og u mjesecu. Svakog mjeseca pet dana se dijeli.
Ko ne veruje - bujrum nek dodje i proveri. Dovoljno je da stane negde i posmatra ako neće da pita.
2. Postoje 7 kuhinja u 7 sandzačkih gradova i dijele topli obrok SVAKOG RADNOG DANA tokom cijele godine. U taj obrok ide i meso od kurbana - svaki dan !
Svako može da proveri.
U NP je Vakufska kuhinja kod bolnica i radi od 9 do 11 sati. Otidite, provjerite, vidite i osevapite se i donirajte nešto od namirnica. O tome je bio prilog i na dnevniku PRVE TV pa i to se moze proveriti.
Odgovori | Prijavi moderatru
0 # NP 2019-11-09 16:20
Zašto demantujem?
Radi se o sirotinji - najosetljivijem delu našeg društva.
Ako neko pokvaren napiše ovakvu lažu to može sprečiti nekog mogućeg donatora da (na primer) donira Kurbansko meso. Tada ce to osetiti onaj nevoljnik koji dodje svakog mjeseca da uzme meso (oko 5-6 kg) za svoju porodicu. Ili onaj koji dodje da uzme topli obrok (za celu porodicu) u Vakufsku kuhinju.
PS
Hrana i meso se dijele svima - bez obzira na nacionalnu, vjersku, stranačku ili bilo koju pripadnost.
Pre neki dan sam bio u Mešihat pa smo pričali na ovu temu i hvala Allahu kažu da za sada svega ima čak i više nego predhodnih godina.
Dragi Bošnjo - sve to - zahvaljujući tebi, koji prepoznaješ prave vrijednosti i pomažeš kome je najpreče.
A pitaj ovu drugu IZ dje oni i kako pomažu s'obzirom da ih finansiraju dvije drzave i plus njihov dzemat
Odgovori | Prijavi moderatru
+2 # Olivera 2019-11-09 16:47
Šta se pravdaš ovim Suljkovim kokošarima. Od SDA i ljidera im ko je video neke hasne i merhameta neka slobodno napiše i dokumentuje. Međutim, takvih biti neće. Zukorlić i ljudi oko njega su dokazali svoju humanost i verujem da imaju veći budžet, da bi više konkretnih pomoći i bilo.
Odgovori | Prijavi moderatru
0 # Pesterka 2019-11-09 22:58
Ne brukaj Pešter ogovaranjima
Odgovori | Prijavi moderatru
+11 # dijaspora 2019-11-09 12:13
Gde je opština, gdje je socijalno ,gdje su biznismeni što se bogate od opštinskog budzeta ,,sve pršti od raskoša a sirotinja gladuje.Hazbo sram te bilo.
Odgovori | Prijavi moderatru
+10 # Dragisa 2019-11-09 16:11
Pa tako se zivi u Vucicevo zlatno doba .
Odgovori | Prijavi moderatru
-2 # Sjenicanka 2019-11-09 16:47
Lično predsednik je mnogo puta novčano pomogao Ameli. Opština je takodje uplaćivala jednokratne pomoći. Porodici su ponudili da predje da živi u Sjenicu, da im plaćaju kiriju i Ameli nadju posao, ali je odbila. Merhamet im je obezbedio sve potrebno za školu i novu garderobu . I to ne jednom nego im se konstantno pomaže. Kuća u kojoj žive nije u njihovom vlasništvu i nije za popravku.
Odgovori | Prijavi moderatru
-1 # seki 2019-11-09 22:52
sjenicanka pise istinu.Ameli je Hajrat pre tri godine napravio kucu u Bradarevo i opremio,sto mozeete videti na Yu-Tube u nekoliko nastavaka.I sada je ista prica.
Odgovori | Prijavi moderatru
+1 # Pešter 2019-11-10 00:23
Sve što napišem svi znate da je istina , sve proverim pa napišem,Pišem da se spreči bogaćenje na račun sirotinje.Gledamo jezivu sliku siromašnu porodicu,vidimo svi svojim očima.Ko je odgovoran što ova porodica gladuje i mrzne se.Hazbo odmah da smeni direktora socijalnogi kako se nikad ovakva slika ne bi ponovila.Ljudi ne sme niko da bude gladan i da se smrzne para ima.Kuhinje su postale politički kazan ,Istina ,Je li Zukorli bogat.Jeste.Otkud pare. itd.Svi znamo da je sve istina .Za one koji ne žive od politike demanti ne važi.
Odgovori | Prijavi moderatru
-3 # NP 2019-11-10 11:46
Nije to istina nego munafičenje.
Pričitaj šta si gore napisao.
Sve same laži.
Pročitaj odgovore.
Sve sama istina.
Evo i sad lažeš pišući da su kuhinje postale politički kazan.
Kako te nije sramota!?
Kuhinje rade 10 godina tokom cijele godine.
Kakve veze je (na primer) rad kuhinje tokom ove cijele godine sa politikom?
Zašto lažeš?
Zašto se "češeš" o sirotinji, sram te bilo?
Evo ti pa napadaj koga hoćeš, ali ostavi sirotinju na miru.
Allah s.w.t. je svemoćan i moli Allaha da ne budeš iskušan i zahvaljuj Mu se što ti imaš da jedeš a drugi moraju da dolaze u Vakufske kuhinje svaki dan.ili da uzimaju meso svakog meseca.
Odgovori | Prijavi moderatru
+1 # Dijaspora 2019-11-10 14:14
Tačno da su tz narodne kuhinje politički kazan.Sve se obistinilo ,da su godinama vršene pripreme da se osnuje partija i IZ,DZemati,roditelji dece za časni kuran,kuhinje,kurbani ma sve.Je li istina da je Zukorlić skinuo ahmediju osnovao političku pariju i sve koristi za glasanje za svoju partiju.Istina i svi to znamo.Imamo pravo da se ne slažemo sa nekim pojavama u Sandzaku ,da se ne slažemo sa propalom politikom Zukorlića i sa bogastvom i rasipništvom ljudi oko njega a ljudi gladuju i bez posla.Ova jeziva slika gladnih i smrznutih govori više od svih pišljivih demantija.Mrš i Hazbu,mrš i Zukorlići sram vas bilo.
Odgovori | Prijavi moderatru
-3 # NP 2019-11-10 14:26
Nisi ti ni d od dijaspore.
Znao bi da ceniš napore da se nahrane gladna usta.
Ko tebi brani da pomogneš nekom umesto što se praviš pametan i palamudiš ovde?
Odgovori | Prijavi moderatru
-2 # aLt.eGo 2019-11-10 14:47
Dijasporac - jedno pitanje:
- Zašto si ti sad tamo negde u Nemačkoj na baušteli?
- Zato što ti je bilo dobro u Sandzaku?
A nije sigurno.
Otišao si jednim od 20-tak autobasa koji svake subote odvoze omladinu u bijeli svijet.
- A zašto ti nije bilo dobro u Sandzaku?
- Zašto se nisi zaposlio u nekoj novootvorenoj fabrici?
- Ko je kriv sto nema fabrika i radnih mesta?
Vlast ili opozicija?
- Zašto pokušavaš da skreneš pažnju sa onih na vlasti na one koji nikad nisu imali vlast?
I još jedno pitanje:
- Jesi li ikada donirao gladnima nešto u tim Vakufskim kuhinjama ili si kupio paket namirnica pa odnio nekom ko nema da jede?
Odgovori | Prijavi moderatru
+2 # Belkan 2019-11-10 20:26
Dijaspora bravo za istinu.Isprani mozgovi zaluđeni vajnim liderima brane diletante od gladnog naroda..D a ne vidimo jezivu sliku ovi Zukorlovi bi rekli da to ne postoji jer imaju kuhinje,hranu hranimo sve..Čuvaju kurbane do izbora.I Sram vas bilo dosta vaše lažne priče-Nema više donacija za raskalašene lidere .
Odgovori | Prijavi moderatru
+1 # Bato 2019-11-27 00:05
Moze li neko da upita Amelu zbog cega ne ide da zivi sa porodicom u novu kucu u Brodarevu, koju smo pre samo 3 godine, zajedno sa Hajratom, napravili za samo mesec i deset dana? I sta sad, vratila se coveku pa da i njemu napravi jednu?
Odgovori | Prijavi moderatru
Napiši komentar
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Sandzaklive.rs. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Sandzaklive.rs zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Sandzaklive.rs nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Najnovije
  2. Najčitanije
  3. Komentari