Sanel otišao u Njemačku i poručuje: Ovdje ti ne treba rođak ili stranka za posao

Obrazovanje mu je bilo prioritetno kada je otišao, a trenutno se školuje na jednoj od najprestižnijih klinika u svijetu

3 e1578250965342 

Bosnu i Hercegovinu svake godine napušta sve više ljudi, u potrazi za boljim poslom, prilikama, ali i kvalitetom života uopšte. Naročito je to slučaj sa mladima, koji su svjesni funkcionisanja i manjkavosti našeg sistema, već odavno spakovali kofere. Jedan od njih je i Sanel Hrnjić iz Jajca, koji je nakon osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja u Jajcu nastavio školovanje u Sarajevu.

– Kroz studij na fakultetu kriminalističkih nauka težio sam ka tome da se izgradim kao pojedinac koji će moći funkcionirati u našem sistemu, društvu i doprinijeti istom. Nakon četiri godine uspješno apsolviranih studija na red su došli i konkursi. Jedan za drugom, gdje dobijam jasniju sliku kako funkcionira naše društvo, ispričao je Sanel za Jajce online. 

Dodao je kako je nakon završetka školovanja postao svjestan činjenice da se u našem društvu više gleda podobnost, nego stručnost, a zapošljavanje se bazira na naštimanim konkursima i stranačkim upravljanjima.

– Meni je kao i mnogim drugima u istoj situaciji bilo jasno da je pri zapošljavanju bolje imati titulu “rođaka”, prijatelja, poznanika iz neke stranke nego bilo koju akademsku titulu.

Upravo zbog toga odlučio se da ode sa tadašnjom djevojkom, a današnjom suprugom Ivanom u Njemačku. Obrazovanje mu je bilo prioritetno kada je otišao, a trenutno se školuje na jednoj od najprestižnijih klinika u svijetu.

– Olakšavajuća okolnost je naravno bila poznavanje jezika. Poučen iskustvom ovaj put sam se odlučio za nešto što se traži na tržištu rada. Uslijedile su tri godine obrazovanja zdravstvenog usmjerenja na jednoj od najboljih svjetskih klinika za ortopediju, rehabilitaciju paraplegičara i tetraplegičara, gdje se također izvode i najsloženije operacije skolioze, a radi se o Werner Wicker grupaciji klinika u Bad Wildungu.

Uprkos tome što je na početku bilo dosta poteškoća, nije odustao od akademskog puta.

– Na početku mi je teško padalo iznova učiti materiju s kojom se nisi toliko susretao kroz život, naročito što je to još sve na stranom jeziku, ali zadovoljan sam rezultatima.

Dodaje kako mu najveću podršku pruža supruga Ivana, koja radi i školuje se u istoj grupaciji-klinici. Ona se ujedno takmičila za prestižnu titulu „Germany’s Next Topmodela” za 2018. godinu.

– Nakon tri godine, nude nam razna doškolovavanja iz različitih oblasti. Ja naravno ne mogu tek tako lako da pređem preko završenog studija u Sarajevu, tako da me privlači forenzička psihijatrija, gdje ću probati da uradim nostrifikaciju diplome, zaključuje Hrnjić za Jajce online.

Komentari  
+7 # Boss 2020-01-08 21:09
Zapad je to brate ako znas cene te ako neznas slobodan si,ni po babu ni po amidzama. 80 % Zapadnjaka nezna ko im je presednik drzave a kamo li koliko stranki imaju, otisao narod napred NE okrece se za prosloscu
Odgovori | Prijavi moderatru
+3 # Stanimir 2020-01-08 22:06
Kafirska zemlja al' standard.Doduse ako mene pitate ja sam vise za Austriju, Svajcarsku ili Luksemburg sto se drzava zapadne Evrope tice.Skandinavske zemlje su takodje dobre.U Nemackoj je masovan dolazak migranata samo spustio cenu rada.
Odgovori | Prijavi moderatru
+2 # Boss 2020-01-08 23:15
Konacno da i ti nesto pametno kazes,Nemacka je najgora zemlja u Eu ne racunajuci skorasnje clanice EU
Odgovori | Prijavi moderatru
+4 # Sandžak je vječan 2020-01-09 00:57
Kjafriska zemlja?!
Da li su upoznat sa cinjenicom da je Nemacka jedna od jedinih zemalja koje je u zadnjih 5godina primilo preko 5 miliona doseljenika uglavnom izbeglica.
I da li si upoznat sa cinjenicom da je Allah dz. Pravedan i prema nevjernicima.
Jesi li upoznat da svaka pravedna zemlja kao sto je Nemacka uspesna u svakom pogledu mislis da je to slucajnost.
Allah dz. je Pravedan i prema nevjernicima, a vidis li stanju u Srbiji, Bosni i ovim drugim zemljama gde vlada kradja, ubistva, zaposljavanje preko veze i stranke, korupcija itd.
Gde je pravda tu je i bereket i uspeh nezavisno bio vernik ili ne :)
Odgovori | Prijavi moderatru
+3 # Sandžak je vječan 2020-01-09 00:59
Ali svakako za onaj svijet bez namaza nema Dzenneta, vec vecna patnja, ali nevejernici koje nazivas su pravedni i zauzvrat od Allaha dobijaju na ovaj svijet neki rahatluk, ali za onaj svijet bez namaza nema kud nikom pa ni njima.
Odgovori | Prijavi moderatru
0 # Emir 2020-01-09 17:35
Govna izbeglicka, siluju devojke, kradu, provaljuju u stanove i opet ih nemci trpe. Nije ni cudo sto mrze sve koji dodju u njihovu zemlju kada im samo prave probleme.
Odgovori | Prijavi moderatru
Napiši komentar
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Sandzaklive.rs. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Sandzaklive.rs zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Sandzaklive.rs nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Najnovije
  2. Najčitanije
  3. Komentari
X

Right Click

No right click